A kutatók új módszert dolgoztak ki a háziállatok védelmére Afrikában, egészen pontosan Botswanában, a szarvasmarha fenékére festett szemmekkel ijesztik el a ragadozókat. A gyanútlan tehenek hátsójára való szemfestés, nagy százalékban megakadályozza a helyi ragadozók ( oroszlánok és hiénák) támadásait.
Botswana lenyűgöző tájain a buja Okavango-delta található, ahol Afrika számos híres ragadozója barangol, az oroszlánoktól, a leopárdoktól, a foltos hiénáktól, a gepárdokig és az afrikai vadon élő kutyákig. Itt legelnek ugyanakkor a dél-afrikai ország haszon állatállományai is - amelyek Botswana mezőgazdasági jövedelmének mintegy 80 %- át teszik ki.
Botswana küzdő szarvasmarha-ágazata jól dokumentált. A hosszabb és súlyosabb szárazság miatt az állatok meghalnak az ivóvíz és az élelem hiánya miatt. Ezek a szélsőséges körülmények a ragadozókat is kétségbeesett támadásokra ösztönzik, ideértve a szarvasmarhák levadászását is. A Botswana Statistics tavalyi adatai szerint az ország szarvasmarha-állománya a 2011-es 2,5 millióról, 2015-re 1,7 millióra csökkent.
Az Új-Dél-Wales-i Egyetem (UNSW) kutatói ezért azon dolgoztak, hogy ha már az időjárást nem befolyásolhatják, legalább elvegyék a ragadozók kedvét a szarvasmarhák támadásától.
A nagymacskák meglepően alacsony motivációval vadásztak azokra az állatokra, amelyek hátsójára szemeket rajzoltak. A gepárdok esetében ez körülbelül 50 százalék, míg a leopárdoknál 38%, az oroszlánok pedig mindössze 25%ban támadtak rájuk, tehát mind megfontolják, vajon a támadás megéri-e az elhasznált energiát?
Az emberi és a vadon élő állatok közötti konfliktus egyre növekvő nyomásnak számít számos afrikai országban, ám a ragadozóktól való megszabadulás ( levadászás) vagy a vadászterület csökkentése azáltal, hogy hatalmas kerítéseket helyeznek bele a természetes tájakba, nem jelent megoldást. A kutatók együtt dolgoztak az Okavango-delta régió helyi gazdálkodóival a szemléltetés ötletének kipróbálására, és az eredmények mindenkit lenyűgöztek, amit közzé is tettek a Nature Communications Biologyban.
Forrás: IFLScience!
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://aranydio.com/
Hozzászólások