A Mammalogy folyóiratban megjelent új tanulmány egy furcsa patkányt ír le, amely Afrikában él, és amely az egyetlen ismert emlős, amely a kémiai védekezés eszközeként gyűjti össze a növényi mérget. Halálosan titkos fegyvere ellenére, az afrikai sörényes patkány ( Lophiomys imhausi ) nem igazán hasonlít gyilkosra, inkább egy mókás szőrmókra, pedig a mérgéből csak néhány milligrammra lenne szükség az ember megöléséhez.
Míg számunkra a hír új, a kelet-afrikai lakosok már régóta sejtik, hogy a patkányok veszélyesek. Még a 2011-ben végzett sörényes patkányok, szokatlan tulajdonságainak kezdeti vizsgálata is azt sugallta, hogy méreganyagokat gyűjtenek a méreg nyílfáról ( Acokanthera schimperi ), amelyet az emberek vadászatra használtak, mivel nagyon mérgező kardenolidokban gazdag .
Amikor az állatot fenyegetik vagy felizgatják, a sörénye feláll. Az ezen a területen lévő szőrszálak a hegyükön olyanok, mint a közönséges szőrszálak, de egyébként szivacsosak, szálasak és nedvszívók, ezzel biztosítva, hogy minden szál a lehető legnagyobb adag méreggel telített maradjon. A patkány köztudottan szándékosan kenegeti a szőrét az Acokanthera schimperi kérgéből származó méreggel, amelyet rág, így létrehozva egy védelmi funkciót, amely megöli azokat a ragadozókat, amelyek megkísérlik levadászni. Minden támadó állat egy falat potenciálisan halálos mérget kap.
Ha a ragadozók épp nem ijesztgetik, a rágcsáló úgy néz ki, mint egy hosszú szőrű, szürke patkány.
Amikor azonban olyan állatok támadják meg, mint a sakálok, a vadmacska és a leopárd, nem fut el, mivel rendkívül lassú. Ehelyett megdermed, és felborzolja a szőrét, amelyben ott van a véget jelentő méreg.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://aranydio.com/
Hozzászólások