Hunor és Magor legendája
Szöveg forrása / feldolgozó: Remete Farkas László.
Ez a Mesefarm-anyag Hunor és Magor legendáját dolgozza fel gyerekek számára, a Képes Krónika változata alapján. A történet központi eleme a szarvas-ünő követése, a Meotis vidékének felfedezése, majd a hunok és magyarok mondai eredetének magyarázata.
Az olvasás után rövid tudástári rész, egyszerű feladatok és rövid kvíz segítik a feldolgozást. A cél az, hogy a gyerekek a régies, sűrű mondatok mögött is meglássák a történet fő ívét.
Miről szól ez a legenda?
Hunor és Magor vadászni indulnak, és egy szarvas-ünőt követve eljutnak a meotisi mocsarak közé. A vidék alkalmasnak tűnik állattartásra, ezért népükkel együtt odaköltöznek. Később megerősödnek, a terület már nem tudja eltartani őket, ezért felderítőket küldenek Szkítiába, majd továbbvándorolnak.
Hunor és Magor legendája
Esemény: IV. század. Kum-magyar és Hun-ugor együttélés, alán és doni-bolgár szövetség.
Forrás: Kálti Márk: Képes Krónika, 1360. körül.
„Történt egy napon, hogy (Hunor és Magor ) vadászni indultak, és a pusztában egy szarvas-ünő bukkant fel előttük; az menekült előlük, ők pedig a meotisi mocsarak közé is követték. Ott azután teljesen eltűnt előlük, és bár sokáig keresték, sehogyan sem akadtak a nyomára. Bejárták a már említett mocsarakat és állataik legeltetésére alkalmasnak találták. Miután apjukhoz visszatérve megkapták tőle az engedélyt, minden holmijukkal a meotisi mocsarak közé mentek, hogy állataikat legeltetve ott lakjanak.
A Meotis vidéke Perzsia földjével szomszédos; egyetlen gázlót kivéve mindenfelől tenger fogja körül, folyói nincsenek, de bővelkedik füves területekben, erdőkben, halakban, madarakban és vadakban; a be- és kijárás azonban nehézkes. A meotisi mocsarak közé mentek tehát, és öt évig el nem mozdultak onnan.
Mikor a hatodik esztendőben kijöttek, a pusztaságban véletlenül a Bereka-fiak feleségeire és gyermekeire bukkantak, akik férfiak nélkül sátoroztak, s éppen a kürt ünnepét ülték és zeneszóra táncot jártak . Jószágaikkal együtt gyorsan elragadták őket a Meotis ingoványaiba. A vízözön után ez volt az első zsákmány. Történt pedig, hogy ama küzdelemben ama gyermekek között az alán fejedelemnek, Dulának két leányát is elfogták, egyiküket Hunor, a másikat Magor vette feleségül. Ezektől az asszonyoktól származtak azután az összes hunok, illetve magyarok .
Történt pedig, hogy miután sokáig laktak a meotisi mocsarak között, kezdtek hatalmas néppé növekedni, s ez a vidék már sem befogadni, sem táplálni nem volt képes őket. Felderítőket küldtek hát innen Scythiába , s miután nagy ravaszul fürkészve kikémlelték a scytha vidéket, gyermekeikkel és állataikkal bevonultak oda, mint hazájukba, hogy megtelepedjenek.”
Magyar kapcsolat:
A történethasonló az előbbi történetnél leírtakkal. Kum-magyaria területén a még XVII. században is találtak madzsar törzs-maradványokat. A hunok terjeszkedéséig a szászánida-perzsa birodalom peremvidékéhez tartozott.
Tudástár röviden
Miért fontos Hunor és Magor története?
Hunor és Magor a magyar mondai hagyomány ismert testvérpárja. A hozzájuk kapcsolódó történet eredetmagyarázó monda: azt próbálja elmondani, honnan származnak a hunok és a magyarok a régi krónikás hagyomány szerint.
Miért jelenik meg a szarvas-ünő?
A szarvas-ünő nem egyszerű vadászzsákmányként fontos. A mondában olyan útmutató alaknak is tekinthető, amely új vidékre vezeti a két testvért. Ez a motívum később a csodaszarvas-történetekben is különösen ismertté vált.
Mit jelent a Meotis?
A Meotis a régi szövegben távoli, mocsaras, nehezen megközelíthető vidéket jelöl. A történetben azért fontos, mert Hunor és Magor itt talál olyan területet, amely alkalmasnak tűnik állataik legeltetésére és népük ideiglenes megtelepedésére.
Monda vagy történelem?
A szöveg történeti neveket és helyeket is említ, de gyerekekkel érdemes elsősorban mondaként kezelni. A monda nem úgy működik, mint egy mai történelmi tankönyv: régi emlékezetet, eredetmagyarázatot, hagyományt és jelképes elemeket kapcsol össze.
Fejlesztő feladatok
A feladatok a történet fő vonalát segítenek követni. Nem kell minden régies nevet vagy részletet megjegyezni; az a fontos, hogy érthető legyen, mi történik Hunorral és Magorral.
1.1. Tedd időrendbe!
Írd a mondatok elé a megfelelő számot 1-től 5-ig.
- ___ Felderítőket küldtek Szkítiába.
- ___ Hunor és Magor vadászni indultak.
- ___ A szarvas-ünő eltűnt a meotisi mocsarak között.
- ___ A népük hatalmasra növekedett.
- ___ Minden holmijukkal a Meotis vidékére költöztek.
1.2. Kihez vagy mihez kapcsolódik?
Kösd össze a fogalmat a megfelelő magyarázattal.
| Fogalom | Magyarázat |
|---|---|
| Hunor és Magor | távoli, mocsaras vidék a történetben |
| szarvas-ünő | az a vidék, ahová később felderítőket küldtek |
| Meotis | a történet két fő alakja |
| Szkítia | az állat, amelyet vadászat közben követtek |
1.3. Régies vagy nehezebb kifejezések
Beszéljétek meg, hogyan lehetne ezeket mai, egyszerűbb nyelven elmondani.
- meotisi mocsarak
- állataik legeltetésére alkalmas
- öt évig el nem mozdultak onnan
- felderítőket küldtek
Rövid kvíz
1. kérdés
Mi bukkant fel Hunor és Magor előtt vadászat közben?
a) egy sas
b) egy szarvas-ünő
c) egy farkas
2. kérdés
Miért volt fontos számukra a Meotis vidéke?
a) mert alkalmasnak látták állataik legeltetésére
b) mert ott állt egy nagy vár
c) mert ott találták meg apjukat
3. kérdés
Mit küldtek Szkítiába, mielőtt továbbvándoroltak?
a) ajándékokat
b) felderítőket
c) hajókat
Megoldások és pedagógiai mankó
1.1. Tedd időrendbe! – megoldás
- Hunor és Magor vadászni indultak.
- A szarvas-ünő eltűnt a meotisi mocsarak között.
- Minden holmijukkal a Meotis vidékére költöztek.
- A népük hatalmasra növekedett.
- Felderítőket küldtek Szkítiába.
1.2. Kihez vagy mihez kapcsolódik? – megoldás
- Hunor és Magor: a történet két fő alakja.
- szarvas-ünő: az állat, amelyet vadászat közben követtek.
- Meotis: távoli, mocsaras vidék a történetben.
- Szkítia: az a vidék, ahová később felderítőket küldtek.
1.3. Régies vagy nehezebb kifejezések – lehetséges válaszok
- meotisi mocsarak: távoli, vizes, ingoványos vidék.
- állataik legeltetésére alkalmas: jó hely volt az állatok etetésére, legelésére.
- öt évig el nem mozdultak onnan: öt évig ott maradtak.
- felderítőket küldtek: embereket küldtek előre, hogy megvizsgálják a vidéket.
1. kérdés – megoldás
Helyes válasz: b) egy szarvas-ünő.
2. kérdés – megoldás
Helyes válasz: a) mert alkalmasnak látták állataik legeltetésére.
3. kérdés – megoldás
Helyes válasz: b) felderítőket.
Szöveg forrása / feldolgozó: Remete Farkas László.
Mesefarm kiegészítő anyag: Ujréti János – Mesefarm / Galantusz Grafika, 2026.
Felhasználási feltételek
Értesítést kérek
Jelentés küldése
Saját hozzászólásaim